NTD18N06LT4G
Manufacturer:
On Semiconductor
Mfr.Part #:
NTD18N06LT4G
Datasheet:
Description:
MOSFETs DPAK-3 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 55 W 60 V Continuous Drain Current (ID):18 A 11 nC
ParameterValue
Voltage Rating (DC)60 V
Length6.73 mm
Width6.22 mm
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins3
Resistance54 mΩ
Height2.38 mm
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
Number of Elements1
Current Rating18 A
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Max Power Dissipation55 W
Power Dissipation55 W
Threshold Voltage1.8 V
Number of Channels1
Input capacitance675 pF
Continuous Drain Current (ID)18 A
Rds On Max65 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Turn-On Delay Time9.9 ns
Turn-Off Delay Time19 ns
Element ConfigurationSingle
Fall Time38 ns
Rise Time79 ns
Gate Charge11 nC
Drain to Source Resistance54 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)15 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)60 V
Schedule B8541290080
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Gate to Source Threshold Voltage1 V